למציאת ספר השתמשו בחלונית 'חיפוש מוצר'      איסוף עצמי באריאל ללא תשלום      לבדיקה לגבי ספרים שלא נמצאים באתר פנו אלינו באחת מהדרכים הבאות: למייל kodeshbook@gmail.co בטלפון 073-72-71-252 או הודעה בואצאפ 050-72-71-205     
 
   סל הקניות     ההזמנות שלי     אודותינו     תקנון     שרות לקוחות     שאלות נפוצות     מאמרים תורניים     מומלצים 
הרשמה החשבון שלי
 חדש על המדף  סיפורי צדיקים  ספרי קודש מהודרים  הסטוריה  גמרא ומשנה
  זוגיות   קבלה   לפי רבנים   חסידות   חינוך
  הרב מרדכי אליהו   ספרי ילדים   ספרי קריאה   ירושלים   מחשבת ישראל(אמונה)
  תפילה   חבד   ידיעת הארץ   ברסלב   תנ"ך ופרשת השבוע
  מזכרות לאירועים   חגים   ספרי הלכה   שואה   לפי הוצאות
  שמיטה   ספרי מתנה   ספרי פסיכולוגיה   ספרי בישול   מדרש רבה
  ספרי יסוד לבית היהודי   ספרי קודש - כללי   שבת   תשמישי קדושה   ציורים - הרב רכל
  דיסקים לילדים   רבי מכר   משחקים   English Books
073-72-71-252 kodeshbook@gmail.com 
לקופה 
  ראשי > גמרא ומשנה > תלמוד בבלי | משנה > מסכת אבות
חיפוש מוצר
מכירות לוהטות
סידור הודיה
סידור הודיה
10 ₪
מידע נוסף
גלגל של הצלה
גלגל של הצלה
15 ₪
מידע נוסף
תפילת הדרך- בנוגע לרוח
תפילת הדרך- בנוגע לרוח - דיסק
15 ₪
מידע נוסף
עולה מן הים
עולה מן הים
15 ₪
מידע נוסף
אמונה - עכשיו במבצע!!
אמונה - עכשיו במבצע!!
15 ₪
מידע נוסף
דודי ואודי 6 עם ברל הד
דודי ואודי 6 עם ברל הדיג ביערות אפריקה
18 ₪
מידע נוסף
דודי ואודי 2 במבצר האד
דודי ואודי 2 במבצר האדום
18 ₪
מידע נוסף
דודי ואודי 1 מצילים את
דודי ואודי 1 מצילים את הכפר
18 ₪
מידע נוסף
דודי ואודי 3 בהפלגה אל
דודי ואודי 3 בהפלגה אל הבלתי ידוע
18 ₪
מידע נוסף
דודי ואודי 5 בצריף מאח
דודי ואודי 5 בצריף מאחורי הגדר
18 ₪
מידע נוסף
הצטרפות למועדון לקוחות
  הסר הוסף
חסדי אבות פירוש מסכת אבות לרבי דוד פרווינצאלו
לצפיה בגלריית תמונות / סרטונים
חסדי אבות פירוש מסכת אבות לרבי דוד פרווינצאלו
דגם: מאת יעקב שמואל שפיגל
מחיר בחנות: ₪68.00
עלות משלוח: הגדר בסל הקניות
עד 1 תשלומים
הזמן כעת
שלח לחבר שלח לחבר הדפס הצעת מחיר הדפס הצעת מחיר

חסדי אבות פירוש מסכת אבות לרבי דוד פרווינצאלו
על מסכת אבות נכתבו ונתפרסמו פירושים רבים ביותר, וכל דור דור חכמים ממשיכים ומוסיפים לפרשה. ללמדך, שעדיין יש מקום לפרסם פירוש על מסכת זו, ואם כן אפוא אף הפירוש שלפנינו בכלל. עם זאת מן הראוי לכתוב כאן בקצרה מה נתחדש בו. הרוצה לדעת פרטים נוספים ולהרחיב את ידיעותיו, ימצא זאת במבוא.מחבר הפירוש הוא ר' דוד פרווינצאלו, שנולד בשנת רס"ו, ונפטר לא לפני שנת שכ"ה. ר' דוד, כאחיו ר' משה (מהר"ם פרווינצאלו), פעל במנטובה שבאיטליה. ר' אברהם הרופא משער אריה (פורטלאונה) בעל "שלטי הגבורים" (מנטובה, שע"ב; ירושלים, תש"ע) מכנה את ר' דוד בשם: "הגאון ראש לדרשני איטליאה שהיו בזמננו".

ר' דוד כתב כמה חיבורים שככל הנראה אבדו, ורק שניים מהם שרדו: פירוש לשיר השירים, ופירוש למסכת אבות בשם חסדי אבות. חיבורים אלו נשארו טמונים בכתב יד ולא נודעו, ונראה שמשום כך לא נתפרסם שם ר' דוד במשך הדורות.המעיין בפירוש שלפנינו ימצא בו פירושים שלא מצאנום אצל פרשנים שפעלו לפניו. ר' דוד ממעט מאוד להשתמש בפירושים שקדמו לו, ולכן רוב דבריו הם פירושים מקוריים ונאים למי שאמרם.

חידוש מיוחד נמצא בפירושו. ר' דוד הוא ככל הנראה החכם הראשון שמרבה לצטט מדברי "החכם ר' ידידיה", המוכר יותר בשם פילון האלכסנדרוני. חכם זה היה פילוסוף יהודי שפעל באלכסנדריה שבמצרים, ונפטר כשלושים שנה לפני חורבן בית שני. הוא כתב חיבורים רבים ביוונית, שתורגמו ללטינית, והיתה להם השפעה רבה על העולם הנוצרי. אבל בספרות התורנית לא הוזכרו חיבוריו, והם תורגמו לעברית רק בדורות האחרונים, החל מאמצע המאה השמונה עשרה. דומה שהרבנים היחידים שהשתמשו בכתביו לפי התרגום הלטיני, היו חכמי איטליה בתקופת ר' דוד, שהזכירוהו בכתביהם ובדרשותיהם. די לציין לאחד מהם, הוא הדרשן המפורסם ר' יהודה מוסקאטו, הידוע גם בפירושו "קול יהודה" על ספר הכוזרי, שהזכירו בספר דרשותיו "נפוצות יהודה", שנדפס כמה פעמים.הרי לפנינו דברי ר' דוד בהקדמתו בדבר תכלית מסכת אבות, וממילא גם הסביר את מטרת פירושו:

אך תכליתה [של המסכת] הוא להגיע האדם אל יראת ה' ולקרות שם חסיד וקדוש עד שידבק בו ית'[ברך] וית'[עלה] שמו, שזהו סוף כל האדם החי כשכל ההולך בדרכיו כמו שכתוב ובו תדבק (דברים י, כ), לכן קראתי ביאורי זה חסדי אבות, והסבה גלויה.

ואכן הקורא את כל פירושו של ר' דוד, יראה בבירור שהוא מעמיד לפני הקורא גישה מסויימת, שעליה הוא חוזר שוב ושוב. הוא מציג לפני הקורא את הדרך הנכונה שעל האדם ללכת בה. עליו לדעת שעיקר תפקידו של האדם בעולם הזה הוא לימוד התורה וקיום מצוותיה. כדי להשיג זאת עליו לשפר את מדותיו ולעמוד כנגד פיתויים גדולים המצויים בעולם הזה. עליו לדעת שחכמת התורה עומדת מעל לכל שאר החכמות, והיא היחידה שתביא את האדם לאושר האמיתי. ר' דוד מודע לקושי שבדבר, ולכן הוא חוזר ומדגיש כי אדם שילך בדרך זו מובטח לו שכרו בעולם הבא.

אין מן הצורך לומר, שדברי ר' דוד בעניין מטרת מסכת אבות מוסכמים על דעת רובם הגדול של פרשני מסכת אבות. עם זאת אנו נוסיף עוד כמה מלים להסבר הרקע המיוחד, לעניות דעתי, לכתיבת הפירוש שלפנינו.יהדות איטליה בזמנו של ר' דוד (וגם מאוחר יותר), היתה יהדות פתוחה לסביבה התרבותית האופפת אותה, והיא היתה מעורבת מאוד בכל תחומי התרבות הללו. כדי למנוע השפעות שליליות מצד הסביבה, תיכנן ר' דוד להקים מוסד לימודים גבוה, מעין אוניברסיטה, שיפעל על פי דרכי היהדות. הוא פרסם קול קורא, שבו תיאר את המצב העגום של בני הדור, וכן הציע תכנית לימודים מפורטת לשיפור המצב. לא ידוע אם התכנית יצאה לפועל.

המעיין היטב בפירוש שלפנינו יבחין כי במקומות מסויימים דברי ר' דוד מכוונים גם כנגד בני דורו, והוא מנסה באמצעות הפירוש לכוונם לדרך הנאותה לרוח היהדות. המעיין במבוא יראה דוגמאות לכך.
מידע כללי גלריית תמונות
סוג המכירה: מכירה רגילה עלות משלוח: הגדר בסל הקניות
מק"ט: 11193 סה"כ כולל משלוח: הגדר בסל הקניות
סוג מוצר: מוצר חדש
מספר תשלומים: 1
מחיר מחירון: זמן אספקה: 14 ימים
מחיר בחנות: ₪68.00 שם היצרן:
הרווח שלך: אחריות:

Copyright © ספרי קודש ספריית עם ישראל: ספרי קודש, מוזיקה יהודית, ספרים, דיסקים,ספרי קודש בזול,ספרי קודש זולועוד.
קניה מאובטחת
בניית אתרים  |   חנות וירטואלית  |